Czy warto przeczytać nową trylogię Diuny?

Trylogia Kaladanu to seria zapoczątkowana przez Briana Patricka Herberta (syna Franka Herberta, czyli autora oryginalnych Kronik Diuny) oraz Kevina J. Andersona. Obaj panowie od lat ze sobą współpracują, tworząc kolejne historie osadzone w uniwersum Diuny. Pani Kaladanu. Diuna. Trylogia Kaladanu. Tom 2 to druga część trylogii Kaladanu, serii skupiającej się na życiu Leto Atrydy, czyli ojca Paula i męża Lady Jessiki. Jakim człowiekiem był Leto? I jak dotarł do momentu, w którym stał się władcą Diuny? 

Spokojny i zrównoważony

Leto Atryda znany był zawsze jako człowiek spokojny i wyważony. Do każdego wyzwania podchodził w sposób analityczny i jak najbardziej logiczny. Rzadko też wpadał w złość, a okazywanie emocji nigdy nie było jego mocną stroną. To wszystko sprawiło, że czytelnikom pierwszej części Kronik Diuny ciężko było rozgryźć, kto właściwie krył się za tą spokojną i pozbawioną emocji maską. Czy Leto był taki faktycznie, czy może to wszystko było wyłącznie grą na potrzeby osiągnięcia politycznej przewagi? W trylogii Kaladanu obaj autorzy starają się zanalizować sylwetkę Leto Atrydy. Wracamy więc do przeszłości mężczyzny, kiedy ten dopiero uczył się tego, jak być sprawiedliwym i dobrym władcą. Dowiadujemy się, co wpłynęło na to, jakim człowiekiem się stał oraz jakie osoby odegrały w jego życiu znaczące role. To historia ciekawa, choć zdecydowanie nie tak wybitna, jak to, co oferował Frank Herbert. Niemniej widać, że zarówno Brian Patrick Herbert, jak i Kevin J. Anderson poświęcili ogrom czasu, aby zbadać wszystkie zachowane notatki Franka Herberta na temat uniwersum, które udało mu się wykreować. Dzięki temu Pani Kaladanu jest powieścią rzetelną i zgodną z tym, co przeczytać mogliśmy w Kronikach Diuny.

Atrakcyjny dodatek

Uzupełnienie historii Leto i Lady Jessiki to świetny dodatek do uniwersum, dzięki któremu motywacje obojga bohaterów staną się jeszcze bardziej klarowne. Jednocześnie, z racji na poruszony wątek poboczny całej serii Kronik Diuny, nowa trylogia zainteresuje głównie wiernych fanów uniwersum Herberta. 

About the Author

You may also like these