To ostatnie spotkanie z trylogią Kaladanu

Pani Kaladanu to ostateczny finał historii przedstawionej nam przez Briana Patricka Herberta i Kevina J. Andersona. I choć to opowieść dedykowana przede wszystkim wąskiej grupie odbiorców skupiających fanów powstałych w XX wieku Kronik Diuny, to jednocześnie cykl, który może zainteresować każdego fana science fiction. Dlaczego? Bo autorzy postarali się o to, aby przedstawiony przez nich świat, a raczej jego rozwinięcie, było jasne i klarowne dla tych czytelników, którzy wcześniej nie zderzyli się z kultową sagą Franka Herberta. Czy Pani Kaladanu. Diuna. Trylogia Kaladanu. Tom 2 do 50 zł spełniła pokładane w niej nadzieje i okazała się godnym zakończeniem trylogii? Jak ta seria się ma do słynnej twórczości Herberta? 

Diuna i jej ogromne uniwersum

Oryginalne Kroniki Diuny liczą sobie sześć rozbudowanych powieści: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny oraz zakończenie cyklu w postaci Kapitularza Diuną. Prawie każda z tych książek przedstawia nam zupełnie innych bohaterów prowadzących, co tym odbiorców, którzy przywiązują się do postaci, może nie do końca przypaść do gustu. Jednocześnie Kroniki Diuny to nie tylko historia walk pomiędzy rodami o władzę nad bogatą w specjalną przyprawę planetę. To chwilami niepowtarzalny traktat filozoficzny, mistyczna przypowieść, legenda o ludzkości czy ekologiczno-ekonomiczny esej. Frank Herbert sięga po wiele znaczących dla niego wątków, łączy je ze sobą i tworzy zaskakująco sprawną i zgrabną całość. Trylogia Kaladanu to już bardziej popularny przykład literatury science fiction. Wciąż mamy tu wiele fragmentów poświęconych dążeniu do władzy oraz złu wynikającemu z polityki, niemniej jednak jest to książka, która nie dorównuje swojemu pierwowzorowi.

Coś innego

Zdaje się, że samym twórcom wcale nie zależało na tym, aby pokonać mistrza. Wręcz przeciwnie. Ich zamysłem było przede wszystkim rozbudowanie uniwersum i uzupełnienie go o treści, których Frankowi Herbertowi nie udało się zawrzeć w oryginalne. Dlatego Pani Kaladanu świetnie sprawdzi się jako historia opisująca nam losy bohaterów sprzed wydarzeń zawartych w Diunie. 

About the Author

You may also like these